AAU indfører anti-chikaneregler for at sikre et fortsat trygt og inkluderende universitetsmiljø
: 26.06.2025

AAU indfører anti-chikaneregler for at sikre et fortsat trygt og inkluderende universitetsmiljø
: 26.06.2025

AAU indfører anti-chikaneregler for at sikre et fortsat trygt og inkluderende universitetsmiljø
: 26.06.2025
: 26.06.2025
Af Signe Tørnqvist Halvorsen, AAU Kommunikation og Public Affairs
Foto: AAU
I løbet af 2024 har flere universiteter i Europa og Nordamerika oplevet omfattende studenter- og medarbejderdemonstrationer som reaktion på tiltagende verdenskonflikter. Nogle steder har det udviklet sig til langvarige besættelser af universitetsområder, hærværk og diskriminerende udtalelser og adfærd.
På den baggrund offentliggjorde Danske Universiteter og Uddannelses- og Forskningsministeriet (UFM) i november 2024 en anti-chikanepolitik, der understreger, at chikane, utryghed og konflikt ikke er foreneligt med den kultur og de akademiske traditioner, som vægtes højt på de danske universiteter.
AAU’s nye anti-chikaneregler udspringer af og bygger på Danske Universiteter og UFM’s principper for en anti-chikanepolitik.
Som viden- og kulturbærende institution bygger AAU på en demokratisk kultur, der fordrer kritiske spørgsmål, ytringsfrihed og deltagelse i den offentlige debat.
Visse hændelser i det forgangne år i Europa og Nordamerika har dog været af så alvorlig og utryghedsskabende karakter, at universitetsledelsen på AAU har fundet det nødvendigt at genbesøge sikkerhedsforanstaltningerne på AAU og håndtering af demonstrationer og hadefulde handlinger – i tilfælde af at lignende situationer skulle opstå på AAU.
”På AAU værner vi om ytringsfriheden. Det indebærer, at ansatte og studerende har ret til og kan udtrykke deres holdninger. Men det skal ske på en respektfuld og saglig måde, og det skal altid være trygt at færdes på AAU - uanset baggrund eller politisk overbevisning”, siger universitetsdirektør Søren Lind Christiansen.
” Derfor indfører vi et anti-chikaneregelsæt, som skal gøre det tydeligt for studerende og ansatte, hvad der er acceptabelt på AAU, hvis verdenskonflikter giver anledning til demonstrationer eller aktivisme blandt AAU’s ansatte og studerende. Det er nemlig afgørende, at vi fortsat kan sikre et inkluderende, trygt og sikkert universitetsmiljø for alle,” fastslår universitetsdirektør Søren Lind Christiansen.
Formålet med AAU’s anti-chikaneregler er at samle og tydeliggøre universitetets eksisterende retningslinjer for både ansatte og studerende. Reglerne skal samtidig fungere som en hjælp for dem, der har oplevet eller været vidne til krænkende eller chikanerende adfærd – ved at tydeliggøre, hvor og hvordan man kan søge hjælp og vejledning.
Med regelsættet ønsker AAU at bidrage til et fortsat trygt og respektfuldt arbejds- og studiemiljø for alle – herunder særligt udsatte grupper. Samtidig skal reglerne understøtte, at eventuel aktivisme på campus foregår på en sikker og ansvarlig måde.
AAU’s anti-chikaneregler
Overtrædelse af AAU’s anti-chikaneregler vil for studerende blive behandlet som en disciplinærsag, som kan medføre en sanktion. For medarbejdere kan en overtrædelse medføre ansættelsesretlige konsekvenser, jf. regel om forventninger til medarbejderes adfærd i relation til krænkende handlinger.
Anti-chikanereglerne indgår i AAU’s øvrige arbejde med anerkendelse af forskellighed gennem AAU’s adfærdskodeks for studerende. Adfærdskodekset er en del af de studerendes studiestart, og institutterne inddrager det løbende i arbejdet med at sikre et inkluderende studiemiljø.
Alle studerende, som har oplevet chikane eller krænkende adfærd opfordres til at kontakte AAU’s Studie- og trivselsvejledning her. Dette uanset, hvem krænkeren er, og om krænkelsen er sket fysisk eller digitalt. Det samme gælder medarbejdere, som kan finde AAU’s procedure for krænkende adfærd her. Ikke-ansatte ph.d.-studerende kan henvende sig til ph.d.-skolerne på ENG, SUND, TECH og SSH.
Campus Service forventer underretning om demonstrationer til deres funktionspostkasse.
Politiets retningslinjer for anmeldelse af demonstrationer findes her.
AAU’s anti-chikaneregler er udarbejdet af Rektorsekretariatet i samarbejde med HR og Studieservice. I marts 2025 var reglerne i førstebehandling hos rektoratet, efterfulgt af en bred høring hos alle Fælles Service-enheder, fakulteter, Studiemiljørådet og Hovedsamarbejdsudvalget. Direktionen behandlede og godkendte AAU’s anti-chikaneregler på direktionsmødet d. 4. juni 2025.